Zakazane filmy

„Egzorcysta” był zakazany w Wielkiej Brytanii, ponieważ bardzo nie podobał się szefowi BBFC, Jamesowi Fermanowi. Gdy ten przeszedł na emeryturę, film doczekał się premiery na wyspach.

99c66a5ebd6ff8e0fdb1f2df8d656d89

Pancernik Potiomkin (Goskino). To propagandowe arcydzieło (i kawał historii kina) kiedyś zakazane było we Francji, Niemczech, Finlandii, Korei Południowej i Hiszpanii.

20987_2

Martwe zło (New Line Cinema). Zakazano go w Singapurze, Finlandii, Wielkiej Brytanii, Islandii, Niemczech i Irlandii. Klasyk Sama Raimi jest efektem długotrwałych przepychanek z cenzurą, która domagała się coraz to nowych cięć. W końcu jednak ustąpiła, film trafił do dystrybucji i stał się dziełem kultowym.

martwe_zlo_min

Mechaniczna pomarańcza (Warner Bros.). Przez niektórych do dziś uważany za czołowego przedstawiciela kina estetyzującego i gloryfikującego przemoc. Film Kubricka był jednak satyrą, które w równym stopniu ją estetyzowała co krytykowała. Filmu zakazano w wielu krajach, ale ciekawe jest to, że w Wielkiej Brytanii z obiegu wycofał go sam Kubrick, ponieważ przeraziło go ilość gróźb jaką otrzymał on i jego rodzina.

228642

Ostatnie tango w Paryżu (United Artists). Film Bernardo Bertolucciego wzbudził wiele kontrowersji i był zakazany w Wielkiej Brytanii, Czile, Korei Południowej, Portugalii, Australii, Włoszech, Kanadzie i Singapurze.

0343542

Na Zachodzie bez zmian (Universal Pictures). Jeden z najlepszych filmów antywojennych i dzieło, które było jedną z inspiracji Spielberga podczas kręcenia „Szeregowca Ryana”. W latach 30. Niemcy go nienawidzili. Gdy naziści doszli do władzy filmu od razu zakazano. Co ciekawe, w Austrii zakaz zniesiono dopiero w latach 80. We Francji był zabroniony aż do 1963..

hqdefault

Teksańska Masakra Piłą Mechaniczną (Bryanston Pictures). Choć przemoc w filmie Tobe’a Hoopera dzieje się głównie poza kadrem i tak zszokował świat. Został zakazany w Finlandii, Wielkiej Brytanii, Czile, Islandii, Irlandii, Brazylii, Australii, Norwegii, Singapurze i Szwecji.

pobrane

Ostatni dom po lewej (Metro-Goldwyn-Mayer). Nietrudno się domyślić, dlaczego przyprawiający o ciarki „Ostatni dom po lewej” wzbudził tyle kontrowersji – pokazuje przemoc w wyjątkowo naturalistyczny i odpychający sposób. Został zakazany w Wielkiej Brytanii, Singapurze, Islandii, Nowej Zelandii, Norwegii, Niemczech i Australii.

ostatni_dom_po_lewej_2009_1_500

Cannibal Holocaust (United Artists). Krwawy ponad miarę. Został zakazany w Wielkiej Brytanii, Singapurze, Australii, Norwegii, Finlandii, Irlandii, Islandii, Nowej Zelandii, Włoszech, Niemczech i Malezji.

cannibal-ferox-1

Cannibal Ferox (Grindhouse Releasing). Podobno film zakazany został w 31 krajach. To o czymś świadczy.

91NAKhlxAnL._SL1500_

Srpski film (Jinga Films). To prawdopodobnie jeden z najbardziej chorych i bezsensownych filmów jakie powstały (odradzamy seans). Zobaczycie w nim pornografię w wyjątkowo ohydnym wydaniu i mnóstwo zakrawającej o absurd przemocy. Wydaje się, że powstał tylko po to, żeby rozwścieczyć cenzorów. Udało się oburzyć nie tylko ich. Film został zakazany w następujących krajach: Brazylia, Nowa Zelandia, Norwegia, Hiszpania, Finlandia. Radzimy omijać szerokim łukiem.

e0bdb-255897-15b15d

Salo (United Artists). Transgresywne opus magnum Piera Paolo Pasoliniego z trudem się ogląda, choć do dziś fascynuje i dzieli krytyków. Czterech skorumpowanych i zdeprawowanych libertynów zamyka się w zamku w Salo, gdzie wykorzystuje porwane nastolatki w wyjątkowo bezwzględny i perwersyjny sposób. Poza ciężkostrawną stroną wizualną film ma również niepokojące przesłanie dotyczące nadużycia władzy. Zakazano go we Włoszech, Finlandii, Australii, Niemczech, Nowej Zelandii i Norwegii.

Salo

Pluję na twój grób (Cinemagic). Kino z gatunku eksploatacji o zemście zgwałconej dziewczyny na swoich oprawcach to jeden z czołowych reprezentantów wspomnianego nurtu „video nasties”. Zakazano go w Australii, Finlandii, Wielkiej Brytanii, Irlandii, Niemczech, Norwegii, Islandii, Kanadzie, Malezji, Singapurze i Chinach.

Miasteczko South Park (Warner Bros. Pictures). Matt Stone i Trey Parker chcieli swoim pełnometrażowym filmem namieszać i im się udało. „Miasteczko Suth Park” zostało zakazane w Birmie, Kambodży, Indonezji, Iranie, Iraku, Kuwejcie, Libanie, Maroko, Pakistanie, Filipinach, Rosji, Arabii Saudyjskiej, Sri Lance, Tajlandii, Watykanie i Wietnamie. Wow…

tvp6ds

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *